Biskupové odjíždí do Říma, setkají se s papežem Františkem

11.02.2014 22:24

V úterý 11. února 2014 začíná cesta českých a moravských biskupů do Říma nazvaná Ad limina. Její součástí bude setkání s papežem Františkem, jednání na vatikánských úřadech o církvi v ČR, mše v hlavních římských bazilikách nebo modlitba u pomníku Jana Palacha v Římě. Během generální audience ve středu 12. února požehná papež korunky k staroboleslavskému Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie. Návštěva, kterou bude doprovázet 300 českých poutníků, skončí 17. února.

Praha/Vatikán: Po osmi letech proběhne 11.–17. února 2014 návštěva českých a moravských biskupů do Říma nazvaná Ad limina apostolorum („K prahům apoštolů“). Jedná se o první oficiální příležitost, kdy se biskupové společně setkají s papežem Františkem.

Návštěvu bude doprovázet 300 českých poutníků. Jejich cestu zajišťuje poutní centrum královéhradeckého biskupství.

Program začíná v úterý 11. února v 17 hodin mší u hrobu apoštola Petra v bazilice sv. Petra. Krátce před ní se biskupové pomodlí u hrobu kardinála Josefa Berana, který je jako jediný Čech pochovaný v kryptě chrámu mezi papeži. Návštěva vrcholí v pátek 14. února, kdy se biskupové setkají s papežem Františkem. Poutníci jej budou moci pozdravit během generální audience ve středu 12. února od 10.30 hod. Při té příležitosti papež také požehná korunky pro mariánský reliéf Palladium země české a korunu pro sochu Panny Marie v Olešnici.

V pátek 14. února, kdy uběhne 1145 let od smrti sv. Cyrila, budou představitelé různých slovanských zemí slavit společnou mši v bazilice sv. Klimenta, kde je světec pochovaný. Po mši bude následovat modlitba u hrobu světce v podzemí chrámu.

První společné návštěvy biskupů začaly v Římě v roce 743 na pokyn papeže Zachariáše. V současnosti se konají cca jednou za pět let, naposledy vykonali čeští biskupové cestu Ad limina v roce 2005.

Z programu návštěvy:

- Úterý 11. února v 17.00: Mše u hrobu apoštola Petra (hlavní celebrant kardinál Dominik Duka)

- Středa 12. února v 10.30: Generální audience s papežem Františkem, v jejím závěru papež požehná korunky pro mariánský reliéf Palladium země české a korunu pro sochu Panny Marie v Olešnici; 16.00 Mše v bazilice sv. Jana v Lateránu (hlavní celebrant olomoucký arcibiskup Jan Graubner)

- Čtvrtek 13. února v 16.00: Mše v bazilice Santa Maria Maggiore (hlavní celebrant plzeňský biskup František Radkovský)

- Pátek 14. Února: Audience biskupů u papeže Františka; 18.30 Mše v bazilice sv. Klimenta u příležitosti 1145. výročí smrti sv. Cyrila za přítomností zástupců různých slovanských národů (hlavní celebrant kardinál Miloslav Vlk)

- Sobota 15. února v 15.45: Mše v bazilice sv. Pavla za hradbami (hlavní celebrant litoměřický biskup Jan Baxant)

- Neděle 16. února v 9.30: Mše v bazilice sv. Bartoloměje (hlavní celebrant brněnský biskup Vojtěch Cikrle). V kostele postaveném krátce po smrti sv. Vojtěcha je uchovávaná relikvie světce. Cca 15.00 modlitba a položení květin u pomníku Jana Palacha v Římě.