Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Chropyňský zámek vystaví téměř stovku křížů

28.04.2014 21:39

„Cestou křížů“ se mohou během letošní sezóny vydat všichni návštěvníci chropyňského zámku. Jeho správce, kterým je Muzeum Kroměřížska, tam totiž ve čtvrtek 15. května 2014 zahájí stejnou jmennou výstavu téměř stovky křížů ze sbírky manželů Hojgrových i dalších uměleckých děl z vlastních sbírek. Výstava, nad níž převzal záštitu olomoucký arcibiskup Jan Graubner, bude otevřena až do 5. října.

Chropyně: Expozice, připravená na zámku v Chropyni ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým, představuje sbírku téměř sta křížů a korpusů Ježíše Krista z období 16.–20. století. Tyto sakrální památky pocházejí z celého území bývalého Československa a dochovaný soubor je výsledkem sběratelské činnosti manželů Františka a Boženy Hojgrových z Hrabové u Zábřeha. Výstavu doplňují kříže, obrazy a plastiky ze sbírek Muzea Kroměřížska. Pro děti i dospělé bude otevřena interaktivní dílna.

Slavnostní zahájení se uskuteční ve čtvrtek 15. května od 16.00 hodin. Výstava bude poté otevřena až do 5. října v rámci pravidelných prohlídek zámku. Ty probíhají denně mimo pondělí a začínají v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Více informaci je k dispozici na webu Muzea Kroměřížska.

„Křesťané vystavují kříže v chrámech i v rodinách, nosí křížky na krku jako znamení, že patří Kristu. Mnoho křížů stojí v krajině, u cest a na rozcestích, aby stále připomínaly, co je na životních cestách důležité, a byly znamením požehnání. Nesčetné kříže rozeseté po naší krajině svědčí o víře předků a ukazují, jak je naše země posvěcená,“ říká k výstavě, nad níž převzal záštitu, arcibiskup Jan Graubner a děkuje těm, kdo mají na jejím uspořádání podíl: „Děkuji vystavovatelům za zpřístupnění sbírky křížů, z nichž mnohé jsou skutečnými uměleckými poklady. Všem návštěvníkům výstavy v chropyňském zámku přeji hluboký umělecký zážitek i nový objev rozměru lásky a novou sílu na ni přiměřeně odpovídat.“

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode