Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Dny lidí dobré vůle baví, vzdělávají i pomáhají

22.06.2012 07:25

 

Ve dnech 4.–5. července 2012 se na Velehradě opět sejdou lidé dobré vůle, aby při některé z množství nabízených akcí oslavili svátek sv. Cyrila a Metoděje. V programové nabídce nebudou chybět tradiční programy, připraveno je však také několik novinek.

Velehrad: Program spojený se Dny lidí dobré vůle začne na Velehradě už v úterý 3. července, a to projektovou konferencí na téma „Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje“. V hotelu U Skanzenu v obci Modrá ji pořádá Zlínský kraj ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy. Konference se zúčastní představitelé církví, diplomaté, zástupci veřejné správy i partnerských regionů z Evropy. Cílem setkání, nad nímž převzali záštitu olomoucký arcibiskup Jan Graubner a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, je společná dohoda potencionálních partnerů nad vytvořením nové Evropské kulturní stezky.

Pro veřejnost je na Velehradě připravena řada akcí ve středu 4. července.Novinkou letošního ročníků Dnů lidí dobré vůle bude netradiční kurz nesoucí název „Škola lásky v rodině podle Jiřiny Prekopové“. Uskuteční se od 9.00 do 17.00 hodin v přízemí Poutního domu Stojanov a zaměří se na témata týkající se vztahů v rodině.

Programovou stálicí velehradských oslav jsou naopak sportovní aktivity. Křesťanská sportovní organizace Orel tak zájemcům nabízí možnost zúčastnit se turnaje v ping-pongu nebo soutěže ve fotbalových dovednostech, která probíhá pod záštitou Antonína Panenky.

Chybět nebudou ani tradiční aktivity pro životní prostředí, které v prostorách Archeoskanzenu v Modré pořádá Hnutí Brontosaurus. Letos zavedou návštěvníky do lesů a hájů, představí jim staré ovocné odrůdy a nabídnou ochutnávku biomoštů z nedalekého Hostětína. „Pro návštěvníky připravujeme také výstavu k problematice ochrany Národního parku Šumava,“ uvedla manažerka projektu Monika Hornová. Děti se podle ní mohou těšit na poznávací hry, doplňovačky a interaktivní kvízy o stromech a lesních ekosystémech.

O další strany biblického textu se během Dnů lidí dobré vůle rozroste Velehradský rukopis, který se v prostorách Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje bude přepisovat už poosmé. V uplynulých letech bylo opsáno pět knih Mojžíšových, žalmy a prorocké knihy. Letos bude přepisování pokračovat knihami, které obsahují starozákonní moudrost. Opisování bude probíhat ve středu od 13.00 do 22.00 hodin a ve čtvrtek mezi 8. a 14. hodinou.

Pro menší děti bude na hřišti u základní školy připraven program „Velehrad dětem“ a jeho hlavním hostem se letos stane vystoupení Dagmar Patrasové. Mimo ní však na malé diváky čeká také škola kouzel, kejklířská vystoupení, vodnická pohádka i soutěže a hry.

Čtenářky časopisu IN! si jistě nenechají ujít program na pódiu nedaleko školy. Celé odpoledne si zde budou moci trápit mozkové závity při netradičních stolních hrách a hlavolamech, využít služeb profesionálních kosmetiček nebo navštívit „Fotoateliér IN!“. Od 17.00 hodin zde pak vystoupí komik a kouzelník Richard Nedvěd.

Stojanovo gymnázium zve návštěvníky mimo jiné na vernisáže několika výstav, například výstavy fotografií manželů Havlenových na téma „Cesty života a víry v odkazu sv. Cyrila a Metoděje“ či výstav vítězných prací fotografické soutěže „Velehrad 2011“ a soutěže v malování „Cestou dvou bratří“.

Další výstavy budou otevřeny ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje: první z nich bude věnována pražskému arcibiskupovi a politickému vězni kardinálu Josefu Beranovi a ponese název „Milovat dobro a odporovat zlu“, druhá z nich pak představí ilustrace Kláry Folvarské-Roseové ke knize Petra Piťhy Slyšte slovo a zpívejte píseň. Obě budou ve VDCM otevřeny až do 31. srpna 2012.

A Velehrad opět nezapomene ani na zdravotně postižené, pro něž je připraveno již 12. setkání vozíčkářů. Pořádá je obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a zahájí je v 16.00 hodin mše svatá ve velehradské bazilice. Po ní pak na nádvoří před základní školu dorazí zajímavé osobnosti a dobrou náladu umocní vystoupení cimbálové muziky Pentla.

Setkání vozíčkářů vyvrcholí v 19.30 hodin koncertem nazvaným „Večer lidí dobré vůle“. Stejně jako v předchozích letech ho bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál. „Třináctý ročník Dnů lidí dobré vůle přivítá zpěvačku Annu K., skupinu Chinaski, Filharmonii Bohuslava Martinů ze Zlína, Štěpána Raka a Alfréda Strejčka a samozřejmě i stálici velehradských oslav, Jiřího Pavlicu s Hradišťanem,“ uvedla hlavní manažerka oslav Kristina Vavríková.

Během večera se divákům a posluchačům představí čtyři charitativní projekty, na které může každý přispět formou tzv. rádcovské SMS, tedy odesláním textové zprávy ve tvaru „DMS VELEHRAD“ na telefonní číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun a z této částky poputuje na podporu uvedených projektů 27 korun. Výtěžek sbírky podpoří čtyři zvolené projekty, o nichž se lze více dozvědět zde.

Hlavním dnem oslav se stane čtvrtek 5. července, kdy bude v 10.30 hodin slavena mše svatá na nádvoří před bazilikou za účasti biskupů Čech, Moravy a Slezska; jejím hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Slavnostní bohoslužbu v přímém přenosu odvysílají Česká televize a Český rozhlas Praha. Bohoslužby se však budou už od časného rána konat také v bazilice: první začíná v 6.30, další v 7.30 a od 8.30 hodin budou mši svatou slavit novokněží České republiky.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě jsou v České republice největšími oslavami spjatými se státním svátkem. Jejich cílem je postavit most mezi všemi lidmi dobré vůle, přiblížit kořeny naší kultury a poukázat na duchovní odkaz cyrilometodějství, křesťanské víry, tradic a základů, z kterých vznikl náš stát. Cyrilometodějské oslavy se konají každoročně již třináct let vždy na začátku letních prázdnin, ve dnech 4.–5. července. Podrobné informace o programu i praktické pokyny pro účastníky lze najít na stránkách www.velehrad.eu/dny-lidi-dobre-vule.

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode