Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Nastávající biskup Martin David zveřejnil svůj znak a heslo

06.05.2017 20:53
Generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David ve čtvrtek představil svůj biskupský znak a heslo. Oba tradiční symboly biskupské služby bude používat po svém biskupském svěcení, které přijme v neděli 28. května v ostravské katedrále Božského Spasitele.

Zdroj: Biskupství ostravsko-opavské

O tvorbu biskupského znaku jsem požádal heraldika Jana Oulíka, který připravil několik návrhů a jeden z nich se mi líbil natolik, že jsem se pro něj rozhodl. Hlavní symboly na znaku jsou dva – hvězda a písmeno M. Hvězda je symbol mariánský – Maria, Hvězda jitřní – a připomíná mé datum narození a čtyři mariánské kostely mého života: farní kostel v Ženklavě, kde jsem byl pokřtěn, kostel ve Veřovicích, kde jsem přijal svátost biřmování, konkatedrálu Panny Marie v Opavě – místo jáhenského svěcení i první farnost, kde jsem působil jako kaplan a pak je to kostel ve Stěbořicích, kde jsem byl farářem,“ uvedl Martin David.

Do štítu znaku je zakomponovaná nejen modrá mariánská barva, ale také unciální písmeno M, kde je symbolem křestního jména nového biskupa. „Písmeno M je rozpůleno na dvě barvy bílou a červenou, připomíná rozpůlený plášť sv. Martina, o který se rozdělil s chudákem,“ dodal David. Zlatá, modrá, červená a bílá barva odkazuje také na diecézní znak, který používá stejnou barevnou kombinaci.

Za biskupské heslo zvolil Mons. David větu z prologu Janova evangelia „Slovo se stalo tělem.“ (J 1,14)

Je to pro mě fascinující okamžik dějin, kdy se Bůh stává člověkem. Naše spása se uskutečňuje díky vtělení Božího Syna – díky Slovu, které se stalo tělem. A to vše se odehrává za souhlasu a spolupráce Panny Marie. Je to pro mě stálá výzva, aby se Slovo stávalo tělem i skrze mne. Tuto biblickou událost si liturgicky připomínáme 25. března o slavnosti Zvěstování Páně a pro mě je to od letoška den, kdy jsem se poprvé dověděl o svém jmenování. Nakonec je to pro mě také připomínka eucharistie, ve které se také na oltáři Slovo stává tělem,“ dodal Martin David.

Znak pomocného biskupa Mons. Martina Davida

Popis: V modrém štítě stříbrno-červeně polcené unciální písmeno M převýšené zlatou hvězdou.
Za štítem je latinský kříž. Pod štítem je páska s biskupovým heslem: VERBUM CARO FACTUM EST, resp. Slovo se stalo tělem. Vše je převýšeno biskupským kloboukem.

Symbolika: Modrá barva štítu a hvězda jsou symboly Panny Marie, M symbolizuje sv. Martina, který se rozdělil se žebrákem o svůj plášť (proto je barevně rozpolceno). Biskupské heslo bylo převzato z evangelia sv. Jana (Jn 1, 14).

Návrh a kresba znaku: Jan Oulík (1962), heraldický kreslíř. Vystudoval obor archivnictví a pomocné vědy historické na FF UK v Praze, pracuje jako tiskový mluvčí Charity ČR. Žije v Odoleně Vodě.

(Zdroj: Pavel Siuda, tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského)

 

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode