Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Papež František svatořečil dva své předchůdce

28.04.2014 21:43

Jan Pavel II. je papežem rodiny, Jana XXIII. můžeme nazvat papežem učenlivosti vůči Duchu svatému, uvedl František během kanonizační mše svaté v neděli 27. dubna 2014 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Olomouckou arcidiecézi zde zastupoval arcibiskup Jan Graubner.

Vatikán: „Jsou to právě svatí, kdo posunují církev dál a umožňují jí růst,“ prohlásil papež František během nedělní kanonizace dvou svých předchůdců, Jana XXIII. a Jana Pavla II. Mši svatou pod širým nebem koncelebroval také emeritní papež Benedikt XVI., s nímž se František dvakrát pozdravil. Přítomno bylo rovněž na 150 kardinálů, 700 biskupů a odhadem 800 tisíc poutníků. Podle médií mohly bohoslužbu sledovat na celém světě dvě miliardy lidí.

Arcibiskup Graubner a biskup Vokál při kanonizační mši. Foto Radek TichýJan XXIII. a Jan Pavel II. podle Františka spolupracovali s Duchem svatým, aby obnovili církev podle původní podoby, kterou jí dávali svatí v průběhu staletí. Papeže Roncalliho nazval František „papežem učenlivosti vůči Duchu svatému“, a to především kvůli svolání II. vatikánského koncilu. Polského pontifika Wojtyłu zase označil „papežem rodiny“, neboť on sám chtěl, aby se na něj takto vzpomínalo.

František také připomněl pohnuté události 20. století, kterých byli oba svatí papežové svědky. Zkušenost s ranami ukřižovaného a vzkříšeného Krista jim však v těchto událostech dodávala naději. „Poznali tragédie tohoto století, ale nepodlehli jim. Mocnější v nich byl Bůh, silnější byla víra v Ježíše Krista, Vykupitele člověka a Pána dějin; silnější v nich bylo Boží milosrdenství, které se ukazuje v těchto pěti ranách; silnější byla mateřská blízkost Mariina,“ řekl František a dodal, že právě milosrdenství a láska je jádrem evangelia.

S II. světovou válkou se Jan XXIII. setkal v jihovýchodní Evropě, kde koordinoval pomoc pronásledovaným občanům židovské národnosti. Odhaduje se, že v tomto období pomohl až 25 tisícům Židů. I za doby nástupu socialismu podnikal diplomatické kroky ke zmírnění napětí na evropském kontinentu. Jan Pavel II. pak měl výrazný vliv na pád komunismu v Evropě. (Plné znění homilie papeže Františka je k dispozici na webu Tiskového střediska ČBK, tamtéž lze najít i životopisy Jana Pavla II. a Jana XXIII.)

Pozvání ke svatosti

Nedělního svatořečení se zúčastnili nejméně dva lidé, kteří byli zázračně uzdraveni na přímluvu Jana Pavla II. Floribeth Mora Diaz, jejíž zázrak uzdravení žaludku byl použit v procesu kanonizace, přinesla na stojan vedle oltáře relikvii světce. Řádová sestra Marie Simone Pierre, jež byla zázračně vyléčena z Parkinsonovy nemoci, četla jednu z přímluv.

Arcibiskup Graubner s kardinály Dukou a Vlkem nad Svatopetrským náměstím. Foto Radek TichýObřadu se zúčastnil také někdejší polský prezident a představitel hnutí Solidarita Lech Wałesa. Ze 120 přítomných delegací jich bylo 24 vedených nejvyššími představiteli země a 10 předsedy vlád. Papež František měl možnost se setkat například s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem a jeho manželkou, předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem nebo bývalým belgickým králem Albertem II. a jeho manželkou Paolou. Českou delegaci vedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, vládu zastupoval ministr kultury Daniel Herman a ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který se kanonizační mše zúčastnil společně s kardinály Dukou a Vlkem, královéhradeckým biskupem Vokálem a řadou českých a moravských poutníků, byla v atmosféře bohoslužby přímo cítit blízkost sv. Jana Pavla a „nové pozvání k úsilí o svatost, která je i dnes možná. Jako za svého života oslovoval mnohé, tak i dnes zve na cestu svatosti celé zástupy. Záleží na každém z nás. Tuto odpověď na pozvání mu ovšem dlužíme,“ dodal arcibiskup Graubner. Jeho zamyšlení ke kanonizaci Jana Pavla je k dispozici na tomto místě.

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode