Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Pastýřský list arcibiskupa Graubnera k volbám 2016

30.09.2016 20:33

U příležitosti krajských a senátních voleb, které se uskuteční ve dnech 7. a 8. října 2016, se k věřícím olomoucké arcidiecéze obrací arcibiskup Jan Graubner. Plné znění jeho pastýřského listu, který se v arcidiecézi bude číst v neděli 2. října, je k dispozici v přiloženém souboru ve formátu pdf.

V úvodu arcibiskup Graubner vysvětluje, že považuje za potřebné seznámit věřící s tím, co slýchávají od politiků a novinářů útočících na církev a na proces restitucí. „Nechci je odsuzovat a tvrdit, že to dělají z nenávisti,“ vysvětluje a pokračuje: „Domnívám se, že to dělají především proto, aby získali voliče z řad těch, kteří nemají církev rádi, a věřícím vzkazují, že o jejich hlasy nestojí.“

Protože zmíněné informace jsou často neúplné nebo nepravdivé, chce olomoucký arcibiskup uvést věci na pravou míru, a tak prohlašuje: „Církev restitucemi nezbohatne. Naopak, vydělá na nich stát, protože sice vrátí některý majetek často úplně zdevastovaný a jiný proplatí, ale přestává církvím dávat peníze na platy duchovních.“

Vysvětluje potom, že předchozí vláda prosadila restituce právě proto, aby nemusela platit církvím, což by ji ve výsledku přišlo na daleko víc než celé restituce. „Už letos dostáváme od státu o pět procent méně, příští rok o deset, pak o patnáct, až k nule,“ říká arcibiskup Graubner a dodává: „Na provoz církve a na platy kněží si musíme vydělat, nebo se složit ve sbírkách.“

Vyjmenovává potom tři zdroje budoucích příjmů: „Jedním budou vrácené lesy, kterých jsme ale dosud dostali jen 70 %. Jiným budou výnosy z investovaných peněz, které dostáváme jako finanční náhradu. Z těch jsme zatím koupili například zemědělský statek. Třetím zdrojem budou příspěvky farností na platy kněží.“

Ukazuje pak, že platy církevních pracovníků, v naprosté většině vysokoškolsky vzdělaných, se pohybují hluboko pod průměrem. „Průměrná hrubá mzda v ČR je 26 480 Kč, průměrná mzda učitelů je 22 735 Kč. Průměrná mzda kněží a všech našich zaměstnanců je 18 301 Kč,“ uvádí arcibiskup Graubner a dodává: „Také by se hodilo nějaké navýšení, ale zatím na ně opravdu nemáme.“

V další části svého listu pak vysvětluje důvody soudních žalob podaných v rámci restitucí: „V rozporu se zákonem získaly některé [obce] desítky hektarů farních polí. Starosta řekne, že to uznává a rád by to vrátil, ale bojí se, že ho obviní opozice, a tak sám doporučí, aby to rozhodl raději soud,“ popisuje olomoucký arcibiskup a dává ještě jeden příklad: „Arcibiskupství se soudí o pozemky v lesích. Ne o lesy, ale o nevydané lesní cesty nebo místa na skládku dřeva. K hospodaření jsou tyto pozemky nutné. Když to Lesy ČR odmítly vydat, není jiné řešení.“

„Já nejsem odborník na ekonomiku, ale mám odborníky a poradce z vašich řad a jsem jim za pomoc upřímně vděčný,“ sděluje v závěru svého listu arcibiskup Graubner a pokračuje: „Můžeme být hrdí na velkorysost, s níž přistupujeme ke státu, obcím i ostatním církvím. Můžeme být hrdí na zodpovědnost za sebe i společnost, které sloužíme.“ Vyzývá pak věřící, aby se nedali zmást a znechutit útoky na církev a obviňováním. „Vnitřní sílu ukážeme tím, že budeme milovat i ty, kteří nás nenávidí, že jim budeme přát dobro a taky se za ně modlit,“ uzavírá svůj list olomoucký arcibiskup, děkuje všem za pochopení i spolupráci a uděluje věřícím své požehnání.

Plné znění pastýřského listu lze najít na tomto místě.

(gra)

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode