Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Pontifikální mše svatá ukončí v arcidiecézi Svatý rok milosrdenství

01.11.2016 22:00

Slavnostní bohoslužbou, kterou bude v neděli 13. listopadu 2016 od 10.00 hodin slavit v katedrále sv. Václava arcibiskup Jan Graubner, skončí v olomoucké arcidiecézi Svatý rok milosrdenství, slavený v církvi z podnětu papeže Františka od loňského adventu.

V úvodu bohoslužby projde liturgický průvod svatou branou, která byla ve vstupu do katedrály otevřena v polovině prosince loňského roku, a uzavře ji. Během mše svaté, která bude slavena na poděkování za dar svatého roku a milostí v něm přijatých, zazní i speciální úkon kajícnosti a na závěr pak chvalozpěv Magnificat jako díkůvzdání.

Svým zpěvem bohoslužbu doprovodí mohutné těleso čítající na tři stovky zpěváků – účastníků festivalu duchovní hudby, který se předcházejícího dne uskuteční na Velehradě. Jako přehlídku pěveckých sborů církevních gymnázií ho zde už po šesté pořádá místní Stojanovo gymnázium a kromě hostitelů na něm vystoupí také sbory z Prostějova, Českých Budějovic a Hradce Králové, Trenčína, Miskolce, Krakova a také z Londýna.

Uzavřením svaté brány v olomoucké katedrále bude ukončen Svatý rok milosrdenství v celé olomoucké arcidiecézi. Další brány milosrdenství zde byly přístupné na Svatém Hostýně a na Velehradě. K závěru Svatého roku milosrdenství vydal arcibiskup Graubner také svůj pastýřský list, jeho znění je dostupné zde.

V katedrále podle jejího duchovního správce P. Ladislava Šviráka prožívali věřící všechno dění ve znamení svatého roku. „Často jsme zpívali hymnus k roku milosrdenství, společenství se zvláště o nedělích rozšiřovalo o poutníky z arcidiecéze i mimo ni a přivítali jsme i množství cizinců,“ vyjmenovává kněz. V průběhu svatého roku byla podle něj v katedrále zavedena další bohoslužba, ve středu ve 13.00 hodin. „Velmi dobře se ujala a v pořadu bohoslužeb zůstane i nadále,“ doplňuje P. Švirák.

Silné dojmy zanechal svatý rok milosrdenství v Mons. Bohumíru Vitáskovi, který v arcidiecézi působil jako jeden ze dvou misionářů milosrdenství. „Tuto službu jsem prožíval především ve shodě s tím, co jednou řekl papež František: že se stále potřebujeme nadechovat Boží lásky bez podmínek, abychom ji byli schopni vydechovat aspoň trochu. Pokoušel jsem se takto více než jindy nadechovat sám a jsem rád, že jsem v tomto duchu mohl kázat při různých příležitostech,“ říká Mons. Vitásek.

Jako prezident arcidiecézní Charity se společně s pastoračními asistenty jednotlivých Charit snažil slavit rok milosrdenství také v místech, kde charitní pracovníci a jejich klienti žijí a pracují. „Jsem vděčný, že se podařilo přiblížit Boží milosrdenství našim nejen věřícím, ale i ‚jinak věřícím‘ kolegům a kolegyním,“ svěřuje se kněz a dodává. „I když skončí služba misionářů milosrdenství, pokračuje služba kanovníků-penitenciářů, kteří mají od sídelního biskupa zvláštní pravomoci. V olomoucké katedrále zpovídají dva vždy ve čtvrtek od 17 do 18 hodin a v neděli od 9.30 do 10.30 hodin i déle podle potřeby.“

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode