Stránky farnosti Boršice u Buchlovic

Pravidelná tříkrálová sbírka

02.01.2010 15:13

Pravidelná tříkrálová sbírka

- celorepubliková charitativní sbírková akce. Koledníci obcházeli 2.1.2010 se svým poselstvím všechny domácnosti a přinášeli jim dle tradice radost z oslavy narození Krista, pokoj a pohodu do dalšího roku. V původním významu zkratka K(C)+M+B, již koledníci píší křídou na dveře, znamenala: Christus mansionem benedicat - Kristus ať žehná tomuto obydlí, s doplněním aktuálního letopočtu. Mezi iniciálami K+M+B nejsou znaménka plus, nýbrž tři křížky, které symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha svatého. A proto než děti vyrazily, bylo jim připomenuto, že nejdou do domácností jen pro peníze, ale hlavně mají připomínat křesťanské poselství, i když v dnešní době se písmena vysvětlují jako jména Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara.

V Boršicích se děti k chození po koledě hlásí a nikoho nemusejí přemlouvat, a stejně sbírku kvitují i lidé v obci, kteří už na ně čekají. V dopoledne se koledníci sešli na  farním úřadě, oblekli se do připravených kostýmů a ve skupinkách obešli, kvůli pořádnému náledí leckdy i po čtyřech, celou obec. P. Princ (upraveno)

Kontakt

P. Anton Kasan

Římskokatolická farnost Boršice u Buchlovic

Školní č. 191
687 09

+420 731 621 262

číslo bankovního účtu: 1427210319/0800FARA TUČAPY : P. Vavřinec Černý
výpomocný duchovní

Tučapy 39
68709

tel: 604 367 327
email: v.cerny@volny.cz

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode